top of page
  • Twitter Clean
  • w-facebook

    Ege Mağara Araştırma ve Koruma Derneği , mağaraların tanıtılması ve mağaracılık faaliyetlerinin geliştirilmesi için mağaralarda çalışmalar ve araştırmalar yapmak amacıyla , Ege Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü’nde mağaracılık yapmış Ege Üniversitesi mezunları tarafından 2008 yılında İzmir‘de kurulmuştur. Grup çalışmasını benimsemiş, doğayla uyumlu ve doğaya saygılı bir ekip olan EGEMAK üyeleri, başta İzmir ve Ege Bölgesi olmak üzere ülkemizdeki mağaraları ve onların doğal, tarihi ve kültürel çevresini araştırmak; doğal ve kültürel zenginliklerimiz  olan  mağaraların

ve mağaraları etkileyen çevrenin korunması için faaliyetlerde bulunmak amacıyla bir araya gelmişlerdir.  

      EGEMAK, bugüne kadar çok sayıda mağaraya eğitim ve keşif gezileri düzenlemiş, yeni bulunan mağaraların haritalandırmasını yapmış ve bu mağaralarla ilgili raporlar hazırlamıştır.


         EGEMAK, ülkemizde az bilinen bir spor olan mağaracılığın gelişmesi için çaba sarf ederken aynı zamanda birer tabiat harikası olan mağaraların korunması ve tanıtılması için bilinçlendirme amaçlı projelerde yürütmüştür.   Bunlardan ilki İzmir Kalkınma Ajansı’nın maddi desteği ile gerçekleştirilen “İzmir’in Mağaraları” projesidir. Bir diğeri de Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile gerçekleştirilen “Mağaraların ve Mağara Doğası’nın Korunması İçin İşbirliği’nin Güçlendirilmesi” projesidir. Her iki projeyi de başarıyla sonuçlandıran EGEMAK , WWF “Türkiyenin Canı” Hibe Programı kapsamında desteklenen “Yer Altının Dev Kanatları: Mısır Meyve Yarasaları” projesinde BUMAD’la ortak olarak çalışmıştır.

 

        Türkiye’de, Mağaracılık Federasyonu’nun kurulması aşamasında kurucu dernek olarak yer alan EGEMAK, ülkemizde mağaracılığın gelişmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

 

           Güncel haberler ve etkinliklerimiz ile ilgili sosyal medya sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter

Başkaları için çılgınlık olan şey, onlar için cesaret ve serüvene susamışlıktır. Trevanian, "Şibumi"

bottom of page