top of page
izmirinmagaralari_sozlesme.jpg

izmirinmagaralari_sozlesme.jpg

Derneğimiz tarafından yürütülmekte olan “İzmir’in Mağaraları” projesi İzmir Kalkınma Ajansı’ndan mali destek almaya hak kazanmıştır. 20 Ağustos 2010‘da başlayan “İzmir’in Mağaraları” Projesi kapsamında 10 ay boyunca faaliyetler gerçekleştirilecek ve proje 20 Haziran 2011′de sona erecektir.

acilis.jpg

acilis.jpg

Derneğimiz tarafından yürütülen olan “İzmir’in Mağaraları” projesinin açılış ve tanıtım toplantısı 26 Kasım 2010 tarihinde Ege Üniversitesi Murat Köşkü’nde gerçekleştirildi.

egitim.jpg

egitim.jpg

“İzmir’in Mağaraları” projesi kapsamında hem derneğimize yeni katılan üyelerimize hem de proje kapsamında mağaralara girmesi gereken proje ekibine ilk mağaracılık eğitimleri verildi. Bu eğitimlerle mağaralarda çekim yapacak ekibe güvenlik ve koruma ile ilgili bilgiler verilmiştir. Buca Kaynaklar bölgesinde yapılan eğitimler başarıyla sonuçlandırılmıştır.

kemikli.jpg

kemikli.jpg

Bornova Çamiçi Köyü’nde bulunan Kemikli Mağara, 2001 yılında Ege Üniversitesi Mağara Araştırma Kolu tarafından araştırılmıştır. Derneğimiz tarafından 9 Ocak 2011 tarihinde yapılan faaliyette mağara haritalandırılmış ve güncel durum (tahribat, çöp vb.) tesbiti yapılmıştır. Mağara, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında tamamlanan Homeros Vadisi Rekreasyon Alanı’nın içerisinde yer almaktadır. Efsaneye göre Homeros bu mağarada yaşamış ve eserlerini yazmıştır.

gokdere_tabela.JPG

gokdere_tabela.JPG

Proje kapsamında ulaşımı kolay olan ve zarar görmüş mağaraların bulunduğu yerel yönetimlerle bağlantıya geçilmiştir. Bu mağaraların girişlerine bilgilendirme tabelaları yerleştirmek için başvuru yaptığımız ve olumlu dönüş aldığımız ilk yönetim Bornova Belediyesi olmuştur.

homeros_tabela.JPG

homeros_tabela.JPG

Gerekli izin süreci tamamlandıktan sonra Bornova sınırları içerisinde yer alan Homeros ve Gökdere mağaralarının giriş kısımlarına yönlendirici ve bilgilendirici tabelalar yerleştirilmiştir. Tabelalarda dikkat edilmesi gerekenlerin yanı sıra mağaralar hakkında kısa bilgilere de yer verilmiştir.

izmirin_magaralari_kapak.jpg

izmirin_magaralari_kapak.jpg

izkabulten.JPG

izkabulten.JPG

Başkaları için çılgınlık olan şey, onlar için cesaret ve serüvene susamışlıktır. Trevanian, "Şibumi"

bottom of page